ProjektjeinkTOP TURISZTIKA |
2024-04-08 |
Pályázó neve |
SZSZBMFÜ Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Területfejlesztési és Környezetgazdálkodási Ügynökség Nonprofit Kft |
Projekt címe |
A Nyírség turisztikai kínálatának integrált fejlesztése - Örökségturisztikai és aktív turisztikai hálózatok, termékcsomagok fejlesztése a Nyírségben |
Szerződés száma |
TOP-1.2.1-15-SB1-2016-00015 |
Támogatás összege (Ft) |
1 115 105 735 |
Összköltség (Ft) |
1 210 989 281 |
A projekt megvalósításának kezdete |
2017.07.01. |
A projekt fizikai befejezésének határideje |
2023.12.31. |
Szabolcs-Szatmár-Bereg megye turizmusfejlesztése egy integrált fejlesztési szemlélet mentén valósult meg, amely a térségi együttműködéseken alapul. A turisztikai hálózatok fejlesztése a 2014-2020 közötti programozási időszakban több hazai fejlesztési dokumentumban is megtalálható és a Terület és településfejlesztési Operatív Program, kiemelt célként kezelte. A „Nyírség turisztikai kínálatának integrált fejlesztése - örökségturisztikai és aktív turisztikai hálózatok, termékcsomagok fejlesztése a Nyírségben” című projekt egy önálló, turisztikai termékcsomag létrehozását célozta meg.
A Nyírség, mint turisztikai desztináció tekinthető a területiségnek, és a széleskörű együttműködést pedig egy 9 szervezetből álló konzorcium biztosítja, amely megteremtette a szervezeti feltételét az integrált desztináció fejlesztésnek. A konzorciumba kifejezetten azok a szervezetek kerültek be, amelyek rendelkeznek azokkal a vonzerőkkel, ingatlanokkal, amely a desztináció turisztikai termékfejlesztésében nélkülözhetetlen. A projekt keretében összesen 14 megvalósíthatósági helyszínen történtek fejlesztések.
A projekt négy területre fókuszál:
A projekt célja a Nyírség kiemelt jelentőségű kulturális és természeti értékeire építve, egy örökség turisztikai hálózat létrehozásával és örökségértékeinek vonzerővé fejlesztésével, valamint aktív turisztikai szolgáltatásainak fejlesztésével a Nyírségi desztináció területén egy turisztikai termékcsomag jön létre. A projekt rövidtávú célja Nyírségi desztinációban a turistafogadás feltételeinek javítása, az örökséginterpretáció korszerűsítése, valamint az aktív turisztikai szolgáltatások minőségi fejlesztése a desztinációba érkező célcsoport bővítése érdekében
A projekt hosszú távú célja olyan térségileg integrált fejlesztések megvalósítása, melynek eredményeként a Nyírségi desztináció meghatározó és kisebb turisztikai potenciállal rendelkező településeinek/vonzerőinek integrálásával egy egységes tematikus desztináció megalapozása történik meg, amely önálló turisztikai profillal és arculattal rendelkezik.
A közvetett célok tekintetében a turizmust katalizátor eszköznek tekinthetjük, amelynek gazdasági, társadalmi, kulturális és nemzetpolitikai hatásai egyaránt vannak, a turizmusfejlesztés nem célként, hanem a helyi gazdaságfejlesztés eszközként jelenik meg.
A vonzerők fejlesztése a célcsoport igényeinek figyelembevételével került kialakításra, ennek érdekében primer kutatásokat is végeztünk. A fejlesztés egyértelműen hozzájárul a turisták költési hajlandóságuk növeléséhez, hiszen bővül a térség vonzerő kínálata és több település kapcsolódik be a turisztikai vérkeringésbe
Az integrált desztináció fejlesztés kialakításának célja, hogy lehetővé váljon a hatékony forrásallokáció, a térségi szereplők együttműködése révén komplex turisztikai termékek jöhetnek létre, ezáltal a kisebb, de értékes vonzerőkkel rendelkező települések is forrásokhoz juthatnak.
A bemutatásra kerülő komplex projekt közvetlen célja, feltárni, integrálni és közös turisztikai termékké fejleszteni a Nyírség épített, kulturális és természeti értékeit, továbbá a desztináció komplex vonzerőfejlesztése érdekében integrálni a térség aktív turisztikai potenciáljait. Cél a térség vonzóbbá tétele a turisták számára, az idegenforgalmi kínálat bővítése és vonzerők hálózatosodásának elősegítése a tartózkodási idő meghosszabbítása érdekében. A Nyírség megfelelő adottságokkal rendelkezik egy komplex vonzerő hálózat kialakulásához, amely alapja lehet egy versenyképes turisztikai kínálatfejlesztésnek. A tartózkodási idő növelésével, illetve a térségbe érkező turisták orientálásával, több jövedelmet tud generálni a desztináció, illetve a jövedelem koncentráció is enyhül, a desztináción belül több új település tud bekapcsolódni a turizmus vérkeringésébe.