A programról |
A Szabolcs-Szatmar-Bereg Megyei Regionális
Szilárdhulladék-gazdálkodási Program
Szabolcs-Szatmár-Bereg megye a Megyei Területfejlesztési Tanács vezetésével 2000-ben dolgozta ki a megyében keletkező települési szilárdhulladékok kezelésének koncepcióját. Erre alapozva 2001-ben készültel a megye települési szilárdhulladékai kezelésének stratégiai programja, amely a későbbi projekt előkészítő alapdokumentuma volt. Ehhez 2002-ben elkészült egy "Screening documentation" című tanulmány, amely az EU támogatási dokumentumok előkészítését célozta.
A Megyei Közgyűlés 102/2001.(IX.21.) MKGY sz. határozatában fogadta el a beruházás célkitűzéseit és alapkövetelményeit. 2004-ben a Megyei Területfejlesztési Tanács vezetésével az önkormányzatok elkészíttették és benyújtották a program Európai Unió Kohéziós Alap Támogatási Kérelméhez szükséges dokumentumokat. Az Európai Bizottság a 2004-2006 programozási időszakban a Projekt csak egy részének pénzügyi támogatásához járult hozzá. Az I. ütem megvalósítására az önkormányzatok által 2006-ban megalakított Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Szilárdhulladék-gazdálkodási Társulás 2006. március 29-én Támogatási Szerződést kötött a Kohéziós Alap Közreműködő Szervezetével, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztériummal. Szabolcs-Szatmár-Bereg megye lakónépessége 583 240 fő, a 11 társuló Borsod-Abaúj-Zemplén megyei település lakónépessége összesen 12 102 fő, a fejlesztés összesen 595 342 fő ellátására terjed ki.
A projekt célja a fejlesztéssel érintett lakosság számára olyan települési szilárdhulladékgyűjtési- kezelési rendszer megvalósítása, amellyel teljesülnek mind az Európai Unió vonatkozó követelményei, mind az ezekkel harmonizáló hazai jogszabályok előírásai.
A regionális hulladékgazdálkodási rendszerhez csatlakozott települések, a konzorciumi szerződésben, megállapodtak, hogy a régión belül három önálló gyűjtőkörzetet alkotnak.
|
MEGNEVEZÉS |
A településekszáma(db) |
A lakosokszáma(fő) |
1. |
Nyíregyháza és Térsége Hulladékgazdálkodási Társulás (Nyíregyháza központtal) |
72 |
333 482 |
2. |
Felső-Szabolcs és Bereg Térsége Regionális Hulladékgazdálkodási Társulás (Kisvárda központtal |
79 |
137 342 |
3. |
Szatmári Regionális Hulladékgazdálkodási Társulás (Nagyecsed központtal) |
89 |
124 518 |
|
Összesen |
240 |
595 342 |
Környezetgazdálkodás– hulladékgazdálkodás
Az elmúlt évtizedek gazdasági, műszaki fejlődése és a fokozódó urbanizáció következtében rendkívüli mértékben megnőtt a hulladékok káros hatásai elleni védelem jelentősége, mely a környezetgazdálkodás egyik kiemelt feladata lett. Világszerte törekvés az anyag és energiatakarékos gazdaság működtetése, ami óriási kihívás a hulladékgazdálkodás számára.
A fejlett országokban a hulladékok jelentős részét már értékes alapanyagként, illetve másodnyersanyagként, valamint másodlagos energiaforrásként hasznosítják. Összességében a hulladék hasznosítása a települési hulladékok kezelését is gazdaságossá teheti, mind a nemzetgazdaság, mind az adott település számára. Az EU hulladékgazdálkodási stratégiája a fenntartható fejlődés szemléletmódját tükrözi.
(A fenntartható fejlődés elve szerint olyan fejlődésre van szükség, mely úgy elégíti ki a mostani nemzedék szükségleteit, igényeit, hogy az ne veszélyeztesse a jövő generációinak életfeltételeit.) A hulladékgazdálkodás magába foglalja a hulladékok előkezelését, fizikai úton hasznosításra való előkészítését, termikus, biológiai, kémiai úton történő hasznosítását, vagy ártalmatlanítását, valamint az ezeket szolgáló - jogi, gazdasági, infrastrukturális - feltételeket is.
A hulladékgazdálkodás stratégiai elemei
1. A hulladékkeletkezés megelőzése, a keletkező hulladékok mennyiségének és veszélyességének csökkentése
2. Jól működő szelektív hulladékgyűjtés kialakítása.
3. A keletkezett hulladékok másodnyersanyagként vagy energiahordozóként történő hasznosítása
4. A nem hasznosítható hulladék környezetvédelmi követelményeket kielégítő ártalmatlanítása.
5. A hulladékok által elszennyezett területek rehabilitációja
A fő prioritások
Szabolcs-Szatmár-Bereg és Borsod-Abaúj-Zemplén megye érintett települései hulladékgazdálkodási feladatainak a hulladékgazdálkodási törvénynek és a releváns EU irányelveknek megfelelő megoldása; Az elengedhetetlen technológiai, műszaki, szervezeti feltételek megteremtése, valamint lakossági tájékoztatás nyújtása;A jelenleg illegálisan üzemelő, illetve felhagyott lerakók rekultivációja.
Cél egy komplex hulladékgazdálkodási rendszer kialakítása mely által a hulladék által okozott környezetszennyezés és egészségkárosító kockázat a minimálisra csökkenthető. A keletkezett szilárd hulladék lehető legnagyobb hányada kerüljön újrahasznosításra és csak a már tovább nem hasznosítható hulladék kerüljön új, minden előírásnak megfelelő, korszerű, biztonságos hulladéklerakókba. Fontos még, hogy a szelektív gyűjtési arány tíz éven belül érje el a 30-40%-ot.
A környezetre gyakorolt hatása mellett a rendszer működése sok ember számára állandó munkalehetőséget fog biztosítani, az építkezési munkák pedig jelentős mennyiségben átmeneti munkalehetőséget teremtenek a lakosság számára. A program korlátozott mértékben lehetőséget ad arra, hogy az új lerakókhoz építendő út szerepet játszon a település átmenő forgalom tehermentesítésében. A környezetvédelmi szempontoknak nem megfelelő hulladéklerakók felszámolásával jelentős mértékben csökken az ezen forrásból eredő talajvíz és az ivóvízbázis-szennyezés mértéke.