ProjektjeinkTOP TURISZTIKA |
2024-04-08 |
A Rétköz turisztikai kínálatának integrált fejlesztése című projekt az elnyert 676 067 888 forint összköltségű vissza nem térítendő európai uniós támogatás segítségével a Rétköz idegenforgalmi szerepének erősítését célozza meg. A legfőbb cél térségi turisztikai csomagok létrehozása a Rétköz meglévő természeti, kulturális és szellemi adottságaira, rekreációs lehetőségeire alapozva.
A Rétköz turisztikai kínálatának integrált fejlesztése című projekt konzorciumát 7 szervezet együttműködése alkotja, amelyben összesen hat rétközi önkormányzat 7 megvalósíthatósági helyszíne szerepel. A konzorciumban a konzorciumvezető SZSZBMFÜ Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Területfejlesztési és Környezetgazdálkodási Ügynökség Nonprofit Kft., Dombrád Város Önkormányzata, Gyulaháza Község Önkormányzata, Ibrány Város Önkormányzata, Tiszabercel Község Önkormányzata, Gávavencsellő Nagyközség Önkormányzata, Buj Község Önkormányzata vesznek részt.
A projekt célja a Rétközi terület közösségi, környezeti és gazdasági megújulásának előmozdítása a turizmus fejlesztésén keresztül. A társadalmi, közösségi és gazdasági kapcsolatok erősítésének fokozása a térség turisztikai fejlődése érdekében, valamint a rétközi identitás erősítése. A projekt megvalósítási időszaka: 2017. június 1. – 2023. december 31.
A projekt keretében megtörténik a dombrádi Tisza-part komplex fejlesztése, amely elsődlegesen a terület funkcióellátottságának javítását, az infrastrukturális és szolgáltatási hiányosságok csökkentését célozza. Az ibrányi Tisza-part fejlesztése érdekében az egykor Úttörő Táborként használt ingatlan funkcióváltását, illetve újra értelmezését tűzte ki célul. A fejlesztéssel érintett ingatlanon egy több funkciós közösségi tér és a strandot kiszolgáló helyiségek kapnak helyet, két szociális, kiszolgáló épület kialakítása történik meg. Gyulaházán egy űrrepülés-történeti látogatóközpont létrehozása történik, a meglévő fogadó épületek fejlesztésével és bővítésével. Tiszabercelen két fejlesztési elem is megvalósul a projektben. A Bessenyei emlékház teljes körű, a műemléki előírásoknak és elvárásoknak megfelelő helyreállítása, a Bessenyei Györgyhöz kötődő kiállítás bővítése és egy rétközi bemutatótér kialakítása valósul meg a jelenlegi házasságkötő teremben. A tiszaberceli műemlék szivattyútelep helyreállítása és turisztikai célú hasznosítása fejlesztés célkitűzése az ipari műemlék együttes az utókor számára történő megőrzése, a nyíregyházi vízügyi múzeumban összegyűjtött történeti vízügyi emlékek kiállításának is helyet adó, egyben színvonalas látogatófogadást lehetővé tévő látogatóközpont kialakítása. Gávavencsellőn a sváb-falu fejlesztésének folytatása történik meg, a koncepció célja egy összefüggő tájház-rendszer alapjainak és a tájházzá minősítés feltételeinek megteremtése. Buj belterületén a Sirinya-horgásztónál egy közösségi tér megépítése.