Azonosító szám: HUSKROUA/1001/160
Az Európai Unió, Magyarország és az Ukrán köztársaság támogatásával létrejön a Kárpát-medence egyik legjelentősebb három országot átszelő örökség- és vallás turisztikai útvonala, mely a Magyarország-Szlovákia-Románia-Ukrajna ENPI CBC program keretében megvalósuló „Turisztikai útvonal a közös vallási és kulturális örökségekhez” című projektnek köszönhetően, a 2011-ben létrejövő „Középkori templomok útjának” kiterjesztését célozza 60 templommal. A jelenlegi „Turisztikai útvonal a közös vallási és kulturális örökségekhez” című projektnek köszönhetően elmondhatjuk, hogy a történeti Szatmár után többek-között a történeti Bereget is magába foglalja a Középkori templomok útja, így egy három országot átszelő partnerség eredményeként létrejön ez az egyedülálló vallás- és örökségturisztikai attrakció. Az útvonal kialakítása és fenntartása közös érdek, továbbá Ukrajna szempontjából szintén jelentős előrelépést jelent Kárpátalja idegenforgalmi potenciáljának kiaknázásában. A projekt célterülete országos nívó feletti örökséggel rendelkezik. Kitűnik Szabolcs-Szatmár-Bereg és Kárpátalja megyék templomépítészete, ahol nagy számban fordulnak elő középkori templomok. Ez az útvonal nem kizárólag örökségturisztikai, hanem vallástörténeti mementó és bejárása spirituális élmény. A látogatók részesei lehetnek ezen a vidéken a kereszténység megszilárdulásának, hiszen vallástörténeti események figyelembevételével joggal tekinthetünk erre a térségre, mint a reformáció magyarországi bölcsőjére. Olyan meghatározó vallástörténeti eseményeknek adtak otthont ezek templomok, amelyek hozzájárultak a reformáció megszilárdulásához.
A határ mindkét oldalán találhatók egyedülálló kulturális értéket képviselő középkori templomok, melyek külön-külön kevésbé, azonban koncepcionálisan összefogva, megfelelő marketing tevékenységek alkalmazásával, közös templomútvonalba kapcsolva a turisztikai kínálat kuriózumának tekinthetők. Szabolcs-Szatmár-Bereg megyéből 15 db, Kárpátaljáról 15 db templommal bővül a „Középkori templomok útja’ tematikus útvonal. Egy 2012 március 13.-án rendezett műhelytalálkozó keretében tanácskozás folyt arról, hogy mely templomokkal bővüljön az útvonal. Ezen a megbeszélésen részt vettek a Magyarországi és az Ukrán partner képviselői, valamint neves szakemberek a két országból, akik szakértelmükkel hozzájárultak a templomok lehatárolásához.
A kijelölt templomokról készül egy nagyszabású tanulmánykötet, amely tartalmazza a templomkutatások eddigi és az újabb kutatások eredményeit. A tanulmánykötet lehetővé teszi, hogy a szakértői körök és a téma iránt érdeklődők figyelmének középpontjába kerüljön a térség. A szellemi termék egyedülálló módon mindenki számára elérhető, letölthető a projekt hivatalos honlapjáról. Továbbá a projekt során marketing eszközök segítségével végezzük az útvonal promocióját, mint például információs táblák elhelyezése vagy turisztikai kisfilm készítése.
A templomút átfogó bemutatását szolgálja az a több mint 400 oldalas illusztrációkban gazdag kötet, amely a „Középkori egyházi építészet Szatmárban” címet viseli. A könyvet egy jeles és elismert szakemberekből álló nemzetközi kutatói csoport készítette. A kötet limitált példányszámban jelent meg, azonban a nagyfokú érdeklődésnek köszönhetően a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Területfejlesztési és Környezetgazdálkodási Ügynökség Nonprofit Kft. gondozásában megjelent a kötet 2. kiadása azzal a céllal, hogy egy országos terjesztés keretében a térség és a téma iránt érdeklődő laikus és szakmai közönséggel megismertesse ezt az egyedülálló örökséget.
Vezető Partner: |
Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Területfejlesztési és Környezetgazdálkodási Ügynökség Nonprofit Kft. |
Projekt Partner 1: |
Kárpátaljai Megyei Tanács |
Projekt kezdete: |
2012.03.01 |
Projekt zárása: |
2013.02.28 |
Projekt időtartama: |
12 hónap |
A projekt forrása: |
Magyarország-Románia Határon Átnyúló Együttműködési Program 2007-2013 (ERFA) |
|
|