ProjektjeinkÖkoturisztikai fejlesztések Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében |
2024-04-08 |
(A tájlkoztató letöltése PDF formátumban.)
Kedvezményezett: SZSZBMFÜ Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Területfejlesztési és Környezetgazdálkodási Ügynökség Nonprofit Kft.
A projekt célja ökoturisztikai attrakciók kialakítása Szabolcs-Szatmár-Bereg megye azon helyszínein, amelyek jó elérhetőséggel és további vonzerőkkel is rendelkeznek. A megvalósuló attrakciók a közeli vízpartok vonzását kihasználva társadalmi és környezeti szempontból is fenntartható fejlesztések. Ezeknek a természeti vagy természet közeli területeken megvalósuló fejlesztéseknek a közös jellemzője, hogy hozzájárulnak az értékmegőrzéshez és minimalizálják a turisták általi negatív környezeti-, társadalmi- és kulturális hatásokat.
A modern elvárásoknak megfelelően a megvalósítás során előtérbe kerül az élményelemeket képező technikai újdonságok alkalmazása és az interaktív bemutatás lehetősége.
A mindenkori fejlesztéseknek, így ennek is célja, hogy turisztikai szempontból is helyzetbe hozza az adott térséget: erősödhet a helyi gazdaság, bővülhet a foglalkoztatás annak eredményeképpen, hogy az új attrakció mindig vonzza az érdeklődőket növelve ezzel a látogatószámot és az ott eltöltött napok számát.
Jelen projekt hosszú távú célja olyan fejlesztések megvalósítása, melynek eredményeként a megye a legszélesebb körű célcsoport igényeit is kiszolgáló komplex és versenyképes attrakciókkal fog rendelkezni. A projekt rövid távú célja a térség természeti értékeiben rejlő turisztikai potenciál hasznosítása. Az ehhez szükséges fogadási feltételek kialakítása és fejlesztése, a XXI. századi turista igényeit kiszolgálva.
A projekt az Európai Regionális Fejlesztési Alap és a Magyar Állam támogatásával valósul meg.
Társadalmi és környezeti szempontból fenntartható turizmusfejlesztés c. felhívására benyújtott pályázat támogatási összege: 1.482.522.765 HUF
A projekt megvalósulását három konzorciumi partner együttműködése biztosítja. A projekt 4 megvalósítási helyszínen realizálódik.
Konzorcium ismertetése:
1. SZSZBMFÜ Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Területfejlesztési és Környezetgazdálkodási Ügynökség Nonprofit Kft. (konzorciumvezető)
2. Alkossunk Várost Alapítvány
3. Kölcsey Televízió Műsorszolgáltató Nonprofit Kft.
A konzorciumi partnerek feladatai:
SZSZBMFÜ Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Területfejlesztési és Környezetgazdálkodási
Ügynökség Nonprofit Kft. (konzorciumvezető) A támogatás összege: 131 461 728 Ft
• a vonzerők működtetéséhez és a turisták fogadásához szükséges humánerőforrás biztosítása képzések indításával
• a kötelező nyilvánosság biztosítása
• a leveleki bemutatótér kialakítása
• vásárosnaményi Tisza parton öko-játszótér kialakítása és filagória építése
Alkossunk Várost Alapítvány A támogatás összege: 802 827 313 Ft
• a Kisvárdán létrehozandó attrakció üzemeltetése
Kölcsey Televízió Műsorszolgáltató Nonprofit Kft. A támogatás összege: 548 233 724 Ft
• a Nagykálló külterületén megvalósítandó fejlesztés beruházója
Megvalósítási helyszínek és megvalósítandó tevékenységek:
1. Levelek, interaktív horgászati bemutató tér: A település külterületén a fürdőturizmus kedvelt célpontjának számító leveleki víztározó és strand környezetében elhelyezkedő nádassal benőtt impresszív helyszínen épülő attrakció a vizes élőhelyek szerelmeseinek kedvelt sportjába enged interaktív betekintést az érdeklődők számára, de az aktív horgászóknak is kellemes kikapcsolódást kínál.
2. Kisvárda, Natura Cinemaqua: A természettel való kapcsolatunk újraértelmezése a modern kor technológiai eszközeinek és a filmes világ szuggesztív és népszerű eszköztárának bevonásával megvalósuló turisztikai komplexum, amely a látogatókat teljesen egyedi, és egymástól eltérő tematikus világokba repíti, lehetőséget biztosít az interaktivitásra. Az attrakció szervesen illeszkedik az őt körülvevő - önmagában is érdekfeszítő természeti környezetbe. Ennek a célnak alárendelve a fejlesztés legnagyobb területű egységén csak természetes anyagok felhasználásával kerülnek kialakításra installációk. A területen fészek-, odú-, házikó és fantáziadús formájú pihenőszigetek kerülnek kialakításra. A pihenőszigetek a természetes növényzetben kialakított ösvényszerű járatokon át közelíthetők meg.
3. Nagykálló, Ökocentrum: A régióban egyedülálló, haladó ökológiai szemlélettel tervezett épületben kialakított – alapvetően gyerekcsoportokat és családokat célzó - interaktív attrakció a megye természeti értékeinek bemutatására irányul, közöttük különösen védett, így nem látogatható természeti értékekre is. A rendhagyó technikai megoldások által hiteles, természet közeli élményben lehet része a látogatónak minden évszakban és különböző időjárási viszonyok között is. A tanulás-tanítás, ismeretszerzés-ismeretterjesztés, szemléletmód közvetítés élményszerű és az örömszerzés a célja.
4. Vásárosnamény, öko játszótér és pihenőövezet kialakítása: Vásárosnaményban, a tiszaparti üdülőövezetben, Gergelyiugornyán két pihenőpont valósul meg. A térkövezett, padokkal, asztalokkal ellátott részen kulturáltan lehet eltölteni az időt. Cél, hogy a városi lakosság is kilátogasson ide. Ugyancsak az üdülőövezet központi területén épül egy olyan öko játszótér, amely úgy helyezkedik el, hogy a közelben ülő/napozó, vagy az étteremben, kávézóban fogyasztó szülők, nagyszülők ráláthassanak a játszótéren játszó gyermekekre.